Proiecte ONG GoCare Romania

Asociația Go Care România, având sediul în Municipiul Pașcani, județul Iași, derulează diferite proiecte de interes pentru comunitatea locală, având ca principal obiect de activitate parteneriatul cu instituțiile de învățământ. Parteneriatele stabilite cu Fundația „Go Care Norge” din Bergen, Norvegia dar și cu alte organizații precum „Act for Tomorrow”, „Fundația pentru Comunitate”, dar și cu instituții ca Primăriile din zona de activitate (Pașcani, Lespezi, Tătăruși, Hălăucești, Victoria), Casa de Cultură din Pașcani și societățile comerciale, ne-au ajutat în demersul nostru, asigurând condiții optime de derulare a unor acțiuni.  Proiectele noastre vizează domenii precum educația,  domeniul social, domeniul cultural dar și cel privind protejarea mediului. Cu un număr de 20 membri activi și 25 voluntari care răspund periodic solicitărilor noastre, am dezvoltat un parteneriat permanent cu Școala Gimnazială Specială Pașcani, împreună cu care am derulat și cele mai importante proiecte, astfel:

Tabăra de creație „Artișsii speciali”

 

LET’S DO IT, ROMANIA!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

În prezent aplicăm pentru atragerea de fonduri externe in vederea  realizării celor două proiecte educațional-terapeutice,astfel:

„Design educațional-terapeutic  pentru copiii cu tulburări din spectrul autist” și „Împreună în școala viitorului” prin FDSC România și Active Citizens Fund.