Noutati

A doua intalnire de lucru virtuala a proiectului Erasmus+ KA201 Parteneriate strategice, Art Therapy for Autism

Școala Gimnazială Specială Pașcani este coordonatoarea unui Proiect Erasmus+ KA201 Parteneriate strategice, Art Therapy for Autism, Nr. 2020-1-RO01-KA201-080184 iar în data 23.02.2021 a avut a doua întâlnire virtuală din cadrul proiectului cu partenerii din proiect:

 • Posebno osnovno uciliste “d-r Zlatan Sremec “-Macedonia, Skopje
 • Eidiko Epaggelmatiko Gymnasio Kavalas, Grecia, Kavala
 • Valmieras pilsetas pasvaldibas Valmieras Gaujas krasta vidusskola attistibas centrs Letonia, Valmeira
 • Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce, Polonia, Olsztyn
 • Mersin buyuksehir belediyesi ozel egitim uygulama okulu ii. kademe, Turcia, Mersin.

Fiind discutate detalii referitoare la :

 • Distribuirea proiectului pe site-ul partenerilor, distribuirea Logo-ului proiectului, traducerea afișului și postarea acestuia pe situl școlilor cât și fizic, în fiecare școală parteneră
 • Realizarea primul raport de proiect intermediar
 • Bugetul-Alocare primei tranșe de 40%
 • Propunerea unui grile de evaluare pentru măsurarea rezultatelor copiilor cu autism care beneficiază de diferite forme de artterapie.
 • Materiale pentru site-ul proiectului :Imagini, filmulete, produse ale activităților care au la baza diferite forme de arterapie.
 • Activităti eTwinning-Colaborarea pe TwinSpace în realizarea de activități care să aibă la bază elemente de artterapi, celebrarea Zilei Internaționale a Autismului și Zile Copilului prin activități de artterapie

La finalizarea proiectului ne dorim ca toate cadrele didactice din școala noastră și din instituțiile partenere, să dobândească mai multă experiență în ceea ce privește folosirea diverselor forme de artterapie și să reușească adaptarea acestora la specificul copiilor cu tulburări din spectrul autist, crescând astfel calitatea serviciilor oferite acestor copii

.