Noutati

A patra intalnire din cadrul proiectului Art Therapy for Autism-Velmiera, Letonia.

În cadrul proiectului Erasmus+ „Art Therapy  for Autism” No.2020-1-RO01-KA201-080184, în perioada 3-7 octombrie 2022 a avut loc în  Valmiera, Letonia, la școala speciala din localitate Valmieras Gaujas Krasta Vidusskola-Attistibas Centrs. Școala Gimnaziala Speciala Pașcani este coordonatoarea proiectului alături de școli din Turcia, Polonia, Macedonia de Nord, Grecia și Letonia, într-un proiect care își dorește să evidențieze rolul și beneficiile utilizării diferitelor forme de artterapie la copii cu autism. Activitățile din prima zi au început cu sesiuni de intercunoaștere, prezentarea școlii gazdă și vizionarea unui mic spectacol realizat de elevii școlii gazdă. Pentru această întâlnire, fiecare partener a elaborat și a prezentat un model de curriculă pe o formă de artterapie care va constitui baza pentru cercetarea propusă în acest proiect. Pe parcursul celor cinci zile de mobilitate au fost desfășurate activități creative,  în tematica specifica proiectului, precum : confecționarea de lumânări din ceara naturală, pictura pe piatră, confecționarea de ornamente pe lemn și sticlă, activități în laboratorul de bucătărie unde au fost pregătite preparate tradiționale letone. Tot în cadrul acestei mobilități a fost vizitată și gradinița specială din localitate care școlarizează copii cu autism, deficiență mentală și deficiențe asociate, un model de bună practică. În cadrul acestei institutuții au fost derulate activități de terapie specifice, precum: terapia cu nisip cald, terapia simțurilor prin stimulare senzorială, terapia în salină, în incinta școlii gazdă, terapie cu nisip umed și uscat.