Noutati

Albastru pentru solidaritate

 

Asociația Go Care România, având sediul în Municipiul Pașcani, județul Iași, derulează diferite proiecte de interes pentru comunitatea locală având ca principal obiect de activitate parteneriatul cu instituțiile publice vizând domenii precum educația, domeniul social, cultural și de protejare a mediului. Cu un număr de 20 membri active și 25 voluntari care răspund periodic solicitărilor noastre, am dezvoltat un parteneriat permanent cu Școala Gimnazială Specială Pașcani împreună cu care am derulat și cele mai importante proiecte.

În fiecare an, în perioada 26 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială Specială Pașcani organizează activitățile proiectului educative județean „Albastru pentru solidaritate, înregistrat în CAEJ.

Având ca scop creșterea gradului de conștientizare, atât a specialiștilor din domeniu, a părinților, elevilor,cât și a populației în generalîn ceea ce privește problematica copiilor cu tulburări din spectrul autist, programul reunește o serie de organizații nonguvernamentale care participă la realizarea obiectivelor propuse:

  • Informarea și sensibilizarea comunității locale cu privire la problematica autismului, pentru acceptarea și integrarea copiilor cu TSA în societate, prin participarea la „Marșul solidarității”
  • Prezentarea unor modalități modern de intervenție în terapia copilului cu autism, de specialiști ai școlii noastreși di cadrul unor ONG-uri precum „Ancora Salvării”, Asociația Națională pentru Copii și Adulți din România, etc
  • Dezvoltarea abilităților de interacțiuneale copiilor cu TSA cu semenii, prin vizionarea unor spectacole
  • Valorizarea creațiilor elevilor din Școala Gimnazială Specială Pașcaniși din alte școli, prin realizarea unei expoziții cu lucrări proprii

Asociația „Go Care România”, în calitate de colaborator permanent al școlii noastre, participă activ la activitățile de organizare și diseminare a acestui important proiect.